Yatırımcı gram altını 6 dolar pahalıya alıyor

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, tüm uyarılarına ve ekonomi yönetiminin tüm çabalarına rağmen, altın kotası uygulamasının mücevher ihracatına çok büyük zarar verdiğini söyledi.

İÇ TALEPTEKİ SIKIŞIKLIK FİYATI YÜKSELTİYOR

Yakın, “Altında uluslararası piyasalarla Türkiye arasındaki fark kısa süre önce kg başına 3 bin dolardı. İç talepteki sıkışıklıktan dolayı bugün 6 bin dolara kadar yükseldi. Yani gramda 6 dolarlık büyük bir makas oluştu. Bu kadar büyük makas ihracatçılarımızın Türkiye’de üretim yaparak ihraç etmesini engelliyor. Tabi bu arada bir gram altın alan yatırımcımız da aslında 6 dolar pahalıya alıyor” dedi.

İHRACATTA SERT DÜŞÜŞ YAŞANDI
Yıllık bazda ihracat rakamlarını da değerlendiren Yakın, şunları söyledi: “2023 yılında 24 Mart tarihine kadar 1 milyar 546 milyon dolar tutarında ihracatımız var. Bu yılın aynı döneminde ise 1 milyar 353 milyon dolar ihracat yapabildik. Bu verilere göre yüzde 12,47 oranında bir azalma söz konusu. Ancak bu rakamlar doğru ama gerçek değil. Zira geçen sene onsu 1.800-1.900 dolar bandında olan altın bu sene uluslararası piyasalarda 2.200 dolar seviyelerinde ki bu da yüzde 20 civarında bir artış anlamına geliyor. Bu veriyle entegre ettiğimizde değer olarak yüzde 12,47 olan düşüş reel olarak yüzde 30’ların üzerinde… Tabi bir de kilogramda 6 bin doları bulan bir makas var. Mücevher ihracatçısının karı zaten kilogramda 5 bin dolar… Bu da ihracat yaptığımız ama kar etmediğimizi gösteriyor. Olur bunlar, ticarette hep kar edeceğiz diye bir kural yok, kar ve zarar kardeştir. Hele ki Türkiye’mizin ekonomik durumu için biz bu fedakarlığı seve seve yaparız. Ama gördüğünüz gibi artık bu fedakarlık sektörün bitmesine neden oluyor.

TÜRKİYE YATIRIM İÇİN CAZİP OLMAKTAN ÇIKACAK
Yakın, mücevher ihracatçısının uluslararası piyasadaki rakipleriyle eşit koşullarda hammadde almasının rekabetçi olmasını sağlayacağını, aksi durumda Türkiye’nin Dubai, İtalya ve Mısır’a yatırım yapmaya başlayan yabancı ve hatta yerli yatırımcı için cazip ülke olmaktan çıkacağını belirtti. Yakın, ekonomi yönetiminden mücevher ihracatçıları birliği üyesi olan firmaların koşulsuz şartsız, en az geçen sene yaptıkları ihracat kadar altını uluslararası piyasalardaki koşullardan alarak sektöre can suyu verilmesini istedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x